História náušníc

História náušníc siaha do roku 3000 pred našim letopočtom. V tej dobe tieto šperky určovali náboženskú alebo kmeňovú identitu nositeľa. Boli symbolom bohatstva, sociálneho statusu, nosil ich dokonca aj kráľ Tutanchamón. Prvé náušnice boli celkom jednoduché, vyrábali sa z rôznych kovov, a boli ozdobené ďalšími materiálmi.

V minulosti, bolo úplne bežné, že ich nosili muži aj ženy, ale ich nosenie v rôznych kultúrach symbolizovalo rôzne veci. Ak námorníci mali náušnice, znamenalo to, že sa plavia cez rovník alebo oboplávali zem. Nosili hlavne zlaté, pretože v prípade smrti – utopenia a vyplavenia tela na breh slúžili ako platba za pohreb. Na druhej strane, určité kmene v Afrike považujú túto ozdobu za amulet, ktorý ich chráni pred zlými duchmi. Mávali ich aj otroci, dokonca aj zvieratá, čo znamenalo ich postavenie.

historia nausnic

Samozrejme v súčasnej dobe sú šperky neoddeliteľnou súčasťou mnohých žien, a nielen žien. Náušnice sa u nežného pohlavia nosia už od ranného detstva. Sú vyrábané tak, aby ich bolo možné čo najľahšie vymeniť, a vďaka tomu je len otázkou nálady, peňaženky a dobrého obchodu (či už zlatníctva alebo kvalitnej bižutérie ako napríklad internetový obchod Bialu šperky), aké si vyberieme. Totiž žena (a aj muž) 21. storočia si môže vyberať nielen z náušníc zo zlata, striebra a drahokamov, ale veľkej obľube sa teší aj bižutéria rozličných materiálov, farieb a tvarov. Dokonca náušnice s klipsami sa dajú nosiť aj bez prepichnutia ušných lalôčikov, čo určite uľahčí ich nosenie. Nosenie týchto šperkov závisí len a jedine od potreby a imidžu nositeľa.